ترانسمیتر دما

آنچه باید درباره ترانسمیتر دما بدانید

ترانسمیتر دما به عنوان فرستنده دما نیز مورد استفاده قرار می گیرد و بین سنسور دما و صفحه نمایش یا دستگاه کنترل، ارتباط برقرار می کند. ترانسمیتر دما با تبدیل سیگنال خروجی سنسور، سیگنال میلی ولت غیر خطی به سیگنال میلی آمپر خطی می تواند بدون هیچ خرابی، فاصله بیشتری را ارسال کند که این کار سبب می شود بتواند اندازه گیری دقیق تری داشته باشد و همچنین باعث ایجاد سیگنالی می شود که قادر است بستر ارتباطات دیجیتال را آماده نماید، مانند HART. در حقیقت، سیگنال سنسور توسط ترانسمیتر دما به یک سیگنال استوار و استاندارد تبدیل می شود.

امروزه ترانسمیتر دمای مدرن وجود دارد که بسیار هوشمند، انعطاف پذیر و همچنین دارای اندازه گیری بسیار دقیق می باشد. ترانسمیتر دما در روند کار شما ایمنی ایجاد می کند و کارآیی را بهبود می بخشد. ترانسمیتر دما قابلیت تنظیم دارد و از دماسنج های مقاومت و ترموکوپل ها، سیگنال های تبدیل شده و همچنین سیگنال های مقاومت و ولتاژ را انتقال می دهد.

هنگامی که خصوصیات خطی سازی برای انواع سنسور در ترانسمیتر دما ذخیره می شود باعث می شود که به بالاترین دقت اندازه گیری برسد. دو اصل اندازه گیری دما در اتوماسیون فرآیند، به عنوان یک استاندارد ثابت شده اند که در اینجا درباره آنها توضیح می دهیم. از RTD به عنوان ردیاب های دمایی مقاومت در اصل اندازه گیری استفاده می شود.

مقاومت الکتریکی با تغییر دمای سنسور RTD تغییر می کند. آنها دمای بین 200- و تقریبا 600 درجه سانتی گراد را اندازه گیری می کنند. مزیت آنها این است که دقت اندازه گیری بسیار بالایی دارند و دارای پایداری برای مدت طولانی می باشند. Pt100، یک عنصر حسگر می باشد که دارای کارآیی بالایی می باشد. سنسورهای Endress و Hauser RTD به عنوان استاندارد دقت IEC 60751 کلاس A را برآورده می کنند.

برای اصل اندازه گیری از –TC ترموکوپل نیز استفاده می شود. ترموکوپل از یک انتها به اجزای ساخته شده از دو فلز متفاوت وصل می شود که هم دارای اتصال و هم دارای انتهای آزاد می باشد. دمای مختلف در اتصال و انتهای آزاد و همچنین اثر سیبک باعث می شود یک پتانسیل الکتریکی (نیروی ترموالکتریک) در انتهای باز ایجاد شود.

آنچه باید درباره ترانسمیتر دما بدانید

ترانسمیتر دما و ترموکوپل

ترموکوپل ها، دما در محدوده 0 تا 1800+ درجه سانتیگراد را اندازه گیری می کنند. مزیت آنها این است که بسیار سریع عمل می کنند و در برابر لرزش مقاوم می باشند. ترانسمیتر دما دارای خواص زیادی می باشد که در اینجا به بعضی از آنها اشاره می کنیم. آنها در مناطق خطرناک، عملکرد بسیار ایمنی دارند. دارای اطلاعات تشخیصی مطابق با NAMUR NE 107 می باشند.

ترانسمیتر دما همچنین برای دقت بالاتر در اندازه گیری، با سنسور مطابقت می کند. توسط نظارت بر حسگر، نقطه اندازه گیری را بسیار قابل اطمینان می کند. سیم کشی آنها بدون ابزار می باشد و همچنین به همراه فناوری پایانه فنر اختیاری نیز می باشند.

ترانسمیتر دما کاربرد و کارآیی بسیار زیادی نیز دارد. در بسیاری از موارد، این موضوع بسیار مهم می باشد که درجه دمای یک فرآیند از راه دور به درستی کنترل شود. معمولا سیگنال های بسیار کمی توسط ترموکوپل و RTD تولید می شوند. اگر این سنسورها به یک ترانسمیتر دما که دارای دو سیم می باشد متصل شوند، می توانند سیگنال کوچک را تقویت کنند.

هنگامی که این سیگنال به یک سطح قابل استفاده برسد، می تواند فقط توسط یک سیم مسی معمولی انتقال پیدا کند که باعث هدایت تجهیزات دیگری مانند ثبت کننده های اطلاعات، ضبط نمودارها، رایانه ها یا کنترل کننده ها نیز می شود. بهتر است با نحوه استفاده از ترانسمیتر دما نیز آشنا شوید. هنگامی که ترانسمیتر دما با ورودی سنسور دما مطابقت می کند، جریان آن توسط منبع تغذیه از راه دور DC انجام می شود.

سیگنال واقعی در نقش تغییر در جریان منبع تغذیه منتقل می شود. ترانسمیتر ورودی ترموکوپل هنگام اندازه گیری کمترین دمای فرآیند، جریان 4 میلی آمپر را از منبع تغذیه DC دریافت می کند. سپس هنگامی که دما افزایش پیدا می کند، ترانسمیتر ترموکوپل نیز قادر می شود جریان بیشتری را حمل کند، تا زمانی که به 20 میلی آمپر برسد که این سیگنال بالاترین دمای حسگر ترموکوپل می باشد.

بخشی از جریان 20-4 میلی آمپر را تامین می کند که باعث تعیین دامنه دمایی توسط مدارهای تهویه سیگنال داخلی ترانسمیتر می شود که سیگنال جریان خروجی را نشان می دهد. از نظر فیزیکی، هنگامی که می خواهید ترانسمیتر دما را در یک مدار سری با منبع تغذیه از راه دور و تجهیزات پردازش متصل کنید، فقط به دو سیم مسی نیاز دارید. با ترکیب سیگنال و خط منبع تغذیه، یک مدار می تواند عملکرد دوگانه را انجام دهد.

ترانسمیتر دما و ترموکوپل

استعلام قیمت و خرید ترانسمیتر دما Wika

جهت مشاوره و خرید انواع محصولات ترانسمیتر دما Wika با کارشناسان این شرکت تماس حاص فرمایید.

ویژگی های ترانسمیتر دما

باید دقت کنید که ترانسمیتر دما را به درستی انتخاب کنید. ترانسمیتر دمای جمع و جور M12 RTD، کاوشگری منحصر به فرد می باشد که برای مناطقی که دارای محدودیت فضا می باشند، ایده آل است. طرح رشته M12 یک اتصال صنعتی ایمن را ارائه می دهد.

ترانسمیتر دمای هوشمند، با پذیرش سنسورهای دمای ترموکوپل، خروجی سنسور را از یک بازه پیکربندی شده به سیگنال استاندارد انتقال صنعتی 4 تا 20 میلی آمپر تبدیل می کند. ترانسمیتر دمای ریل DIN سری TXDIN 1600، یک ترانسمیتر دمای مدل جدید می باشد که نصب آن روی ریل DIN انجام می شود. دو سیم 4 تا 20 میلی آمپر برای پذیرش رایج ترین ورودی سنسور دما، فرآیند و ارائه سیگنال خروجی استاندارد به کاربر طراحی شده است. بین ورودی و خروجی، عملیات جداسازی انجام می شود و تمام محدوده های دما، به دما خطی می باشند.

اگر بخواهیم ترانسمیتر دما را با روش های سنتی اندازه گیری دما مقایسه کنیم، می بینیم که دارای مزایای بسیاری می باشد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم. هنگامی که از ترانسمیتر دو سیم استفاده می کنیم، نیازی به برق AC در محل از راه دور نداریم. ترانسمیتر نیازی به تامین انرژی اضافی در محل از راه دور ندارد زیرا توسط یک سیگنال جریان خروجی سطح 20-4 میلی آمپر پایین تامین می شود.

ویژگی های ترانسمیتر دما

مزیت های ترانسمیتر دما

نویز الکتریکی و خرابی سیگنال در ترانسمیتر دو سیمه، برای کاربران مشکل ساز نمی باشد. سیگنال خروجی ترانسمیتر از مصونیت بالایی نسبت به سر و صدای الکتریکی محیط برخوردار است. معمولا رد حالت معمول دستگاه گیرنده، از بین برنده هر صدایی می باشد که در جریان خروجی ایجاد می شود. علاوه بر این، سیگنال خروجی جریان مانند بیشتر سیگنال های ولتاژ با فاصله تغییر و کاهش نمی یابد.

برای کاهش هزینه های سیم، بهتر است از ترانسمیتر استفاده کنید. ترموکوپل ها سیگنال هایی با ولتاژ پایین تولید می کنند. این سیگنال ها هنگامی که فاصله ارسال می کنند، به کابل محافظ نیاز دارند. اگر این سیگنال ها در یک کابل بدون محافظ منتقل شوند می توانند همراه با سر و صدای برق محیطی ناشی از رله های الکتریکی قوسی، موتورها و خطوط برق متناوب، خرابی ایجاد کنند.

علاوه بر این در بیشتر مواقع، از سیم گران قیمت برای نصب در برنامه هایی استفاده می شود که خواستار کار طولانی کابل می باشند زیرا هنگامی که ولتاژ افت پیدا می کند باعث ایجاد خطاهایی می شود که سیگنال ناشی از مقاومت خط را کاهش می دهد. برای اتصال کلیه تجهیزات مربوطه در یک ترانسمیتر دو سیمه، استفاده از سیم مسی معمولی مناسب می باشد.  سیگنال خروجی جریان 20-4 میلی آمپر دارای ایمنی تقریبی نسبت به صدای الکتریکی محیط می باشد و با انتقال از راه دور حتی توسط سیمی که قطر کوچکی دارد نیز خراب نمی شود.

اگر یک ترانسمیتر دما به سیستم اضافه کنید، دیگر با مشکل تهیه طولانی مدت سیم پر هزینه و محافظ گسترده رو به رو نمی شوید. در این قسمت به برخی از ویژگی های ترانسمیتر دما نیز اشاره می کنیم. ترانسمیتر، یک خروجی دو سیمه با همان سیم کشی که برای برق و خروجی استفاده می شود را فراهم می کند.

با اتصال مقاومت بار به صورت سری به منبع تغذیه DC، جریان 20-4 میلی آمپر از منبع سیگنال دریافت می شود یا اینکه جریانی متناسب با سیگنال ورودی حاصل می شود. با انتقال دو سیم می توان ترانسمیتر را در نزدیکی سنسور از راه دور نصب کرد تا اثرات صدا و خرابی سیگنال را که خروجی سنسور سطح پایین حساس می باشد را به حداقل برساند. محفظه فلزی ناهموار را می توان در مزرعه نصب کرد تا از محیط زیست محافظت کند و همچنین اتصالات ورودی و خروجی پایانه پیچ را نیز ارائه دهد. این محفظه را می توان به صورت رول یا سطح رله استاندارد نصب کرد. مدل های جدید ترانسمیتر دما توسط دمای واقعی خطی می شوند اما در بیشتر مواقع، ترانسمیتر دما با سیگنال ولتاژی که توسط ترموکوپل یا RTD تولید شده است، خطی می شود.

سیگنال ترموکوپل یا RTD توسط ترانسمیتر دما به سیگنال خروجی 20-4 میلی آمپر تبدیل می شود. ترانسمیتر با انتخاب سوئیچ dip برای چندین نوع ترموکوپل در هر مدل مانند انتخاب RTD در یک مدل واحد در دسترس می باشد. ترانسمیتر RTD یا ترموکوپل دارای دو مدل جدا کننده یا غیر ایزوله می باشد، و همچنین دارای تنظیمات دامنه خروجی با تنظیمات صفر و دهانه بیش از 80 تا  100 محدوده سنسور می باشد.

مزیت های ترانسمیتر دما

توصیف تمپرچر ترانسمیتر ویکا

برند WIKA، برندی است که در آلمان ساخته شده است و وسایل ابزار دقیق را تولید می کند که برای اندازه گیری فاکتورهای مختلف از آنها استفاده می شود. نمونه های مختلف آن مانند ترانسمیتر فشار ویکا، گیج فشار ویکا و ترانسمیتر دمای ویکا و تمپرچر ترانسمیتر ویکا می باشند. برند WIKA یک برند بسیار با کیفیت در جهان  می باشد.

از تمپرچر ترانسمیتر ویکا برای اندازه گیری دما استفاده می شود و شامل دو بخش اساسی می باشد که یک قسمت آن، دما را اندازه گیری می کند و قسمت دیگر نتایج دما را نشان می دهد. تمپرچر ترانسمیتر ویکا محدوده دمایی متفاوت را پوشش می دهد. در این ترانسمیترها، با استفاده از ترموکوپل می توان تغییرات دما را اندازه گیری کرد و سپس ترانسدیوسر یا همان مبدل، نتیجه دما را به داده های دیجیتال یا آنالوگ تبدیل می کند که در قسمت های بعدی بیشتر درباره آنها توضیح می دهیم.

تمپرچر ترانسمیتر ویکا برای استفاده جهانی در کارخانه سازی، ماشین سازی و همچنین در صنعت فرآیند طراحی شده است. تمپرچر ترانسمیتر ویکا از دقت بالایی برخوردار می باشد و همچنین مقاومت آن در برابر تاثیرات الکترومغناطیسی (EMI) بسیار بالا می باشد. پارامتر سازی تمپرچر ترانسمیتر ویکا مدل T15، بسیار آسان و سریع می باشد و توسط نرم افزار پیکربندی WIKAsoft-TT و واحد برنامه نویسی مدل PU-548 با یک نمای کلی دقیق انجام می شود.

توسط این نرم افزار علاوه بر اینکه می توان نوع سنسور و دامنه اندازه گیری را انتخاب کرد بلکه همچنین می توان سیگنالینگ خطا و میرایی را نیز ذخیره سازی کرد. همچنین این نرم افزار به توصیف نقطه اندازه گیری و تنظیم فرآیند نیز کمک می کند. علاوه بر این توسط این نرم افزار، پروفایل دما برای سنسور متصل به T15 نیز نشان داده می شود.

تمپرچر ترانسمیتر ویکا، توسط حسگرهای دما مانند دماسنج های مقاومت، ترموکوپل ها و پتانسیومترها، سیگنال ورودی را به سیگنال خروجی دیجیتال آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می کند. خروجی های آنالوگ استاندارد WIKA برای ترانسمیترهای دما 10…0 ولت یا 20…4 میلی آمپر می باشد. بسیاری از صنایع، خروجی استاندارد 20…4 را برای ارتباطات حلقه جریان پذیرفته اند و به همین دلیل این سیگنال خروجی یک سیگنال خروجی غالب می باشد.

تمپرچر ترانسمیتر ویکا همچنین خروجی های دیجیتال استاندارد HART، پروتکل FOUNDATION Fieldbus و PROFIBUS PA (اتوماسیون فرآیند) را نیز فراهم می کند. این ترانسمیتر دما بسیار هوشمند می باشد و همچنین یک سکوی ارتباطی دو طرفه ایجاد می کند که توسط آن می توان بیشتر دستگاه (ها) را تشخیص داد. همچنین می توان خطاها را علامت گذاری و نقطه اندازه گیری را شناسایی کرد. همچنین منجر به پیکربندی رایگان سنسور نیز می شود.

تمپرچر ترانسمیتر ویکا انواع مختلفی دارد که دارای طراحی متفاوتی نیز می باشد. تمپرچر ترانسمیتر ویکا مدل T15 و T16 جزء رایج ترین مدل ها می باشند که نتایج را به صورت دیجیتال نشان می دهند. در مدل T15 از سنسورهای مقاومتی و در مدل T16 از ترموکوپل استفاده شده است.

تمپرچر ترانسمیتر ویکا مدل T53 نیز علاوه بر اینکه نتایج را به صورت دیجیتال نشان می دهد بلکه از سیستم فیلدباس نیز استفاده می کند. مدل های T91.10 و T91.20 دارای سیستم آنالوگ می باشند. تمپرچر ترانسمیتر ویکا مدل T15 همچنین پایداری و استقامت سیم سنسور و دامنه اندازه گیری را نیز کنترل می کند. علاوه بر این، این ترانسمیترها بر چرخه نیز نظارت دارند.

توصیف تمپرچر ترانسمیتر ویکا

ویژگی های تمپرچر ترانسمیتر ویکا

در اینجا به برخی از ویژگی های خاص تمپرچر ترانسمیتر ویکا نیز اشاره می کنیم. یکی از مزیت های تمپرچر ترانسمیتر ویکا این است که دارای مدل های مختلفی می باشد و اینکه قابلیت استفاده در زمینه های مختلف را نیز دارد. این ترانسمیترها دارای دقت بسیار بالایی می باشند و بسیار مورد اطمینان نیز هستند. بدنه این ترانسمیترها بسیار محکم می باشند و در برابر خوردگی نیز بسیار مقاوم می باشند.

دلیل محکم بودن بدنه این ترانسمیتر این است که در ساخت بدنه آنها  از چدن ریخته گری استفاده شده است. بنابراین، در هر شرایطی می توان از این ترانسمیترها استفاده کرد. این ترانسمیتر در اتصال 2، 3 یا 4 سیم برای اتصال سنسورهای Pt100 و Pt1000 مورد استفاده قرار می گیرد.

پارامتر سازی این ترانسمیتر توسط نرم افزار پیکربندی WIKAsoft-TT انجام می شود و از طریق اتصال سریع magWIK، باعث اتصال الکتریکی می شود. می توان از خارج نیز به پایانه های اتصال دسترسی داشت. تمپرچر ترانسمیتر ویکا T32 را می توان از طریق پروتکل HART با انواع ابزارهای پیکربندی باز تنظیم کرد.

علاوه بر انواع مختلف حسگر، به عنوان مثال سنسورهای مطابق با DIN EN 60751، JIS C1606، DIN 43760، IEC 60584 و یا DIN 43710، ویژگی های حسگر خاص مشتری را نیز می توان از طریق خطی سازی تعریف شده توسط کاربر تعریف کرد. اگر یک سنسور دوگانه پیکربندی شود، در یک خرابی سنسور به طور خودکار به سنسور کار تغییر می کند. علاوه بر این، می توان تشخیص رانش سنسور را نیز فعال کرد.

با این کار، یک سیگنالینگ خطا در صورتی که مقدار اختلاف دما بین سنسور 1 و سنسور 2 از مقدار قابل انتخاب توسط کاربر بیشتر شود، رخ می دهد. نسخه SIL دارای گواهینامه TUV برای سیستم های حفاظتی ساخته شده بر اساس IEC 61508 می باشد. دارای عملکرد در برنامه های ایمنی برای SIL 2 (تک ابزار) و SIL 3 (پیکربندی اضافی) نیز می باشد. همچنین تقریبا با تمام ابزارهای نرم افزاری و سخت افزاری قابل تنظیم می باشد.

ویژگی های تمپرچر ترانسمیتر ویکا

تعریف سنسور دما Wika و انواع آن

Wika یکی از بهترین تولید کنندگان با کیفیت بسیار عالی در اندازه گیری مرتبه دمای صنعتی برای سال های زیادی می باشد. اصطلاح سنسور دما با دماسنج های الکتریکی، چند عنصر سنسور دما را تعریف می کند که دربرگیرنده سر اتصال، لوله گردن، ترموول و یا یک دستگیره می باشند. سنسور دما Wika اندازه گیری حقیقی و واقعی را انجام می دهد و دمای اندازه گیری شده را به سیگنال الکتریکی تبدیل می نماید.

سنسور دما Wika به منظور اندازه گیری مرتبه حرارت صنعتی در مجموعه های مختلفی طبقه بندی می شود که در اینجا درباره آنها توضیح خواهیم داد. سنسورهای دما با استفاده از ترموکوپل می توانند تا دمای 1.700 درجه سانتی گراد را اندازه گیری کنند. ترموکوپل از دو فلز مختلف به هم متصل شده تشکیل شده است.

نقطه اندازه گیری حقیقی سنسور دما توسط این نقطه اتصال که اتصال گرم می باشد، نشان داده می شود و انتهای سیم تحت عنوان اتصال سرد می باشد. به دلیل تراکم الکترون های مختلف فلزات، تغییراتی در دما در نقطه اندازه گیری سنسور دما ایجاد می شود که این اختلاف دما، ولتاژی بین اتصالات گرم و سرد به وجود می آورد که تقریبا با دمای اندازه گیری متناسب می باشد.

یک دماسنج مقاومتی در محدوده دمای ذیل و میانگین از 600+…200- درجه سانتی گراد مقاومت دارد. معمولا از سنسورهای دما با مقاومت اندازه گیری Pt100 و یا Pt1000 در صنعت استفاده می شود. هنگامی که دما در سنسور دما افزایش پیدا کند، مقاومت آن نیز بیشتر می شود.  مقاومت دماسنج مقاومتی Pt100 در صفر درجه سانتی گراد 100 اهم می باشد و برای دماسنج مقاومتی Pt1000، 1000 اهم است.

تعریف سنسور دما Wika و انواع آن

مقاومت اندازه گیری

معمولا دو نوع مقاومت اندازه گیری، مقاومت اندازه گیری لایه نازک و مقاومت اندازه گیری سیم پیچ دار وجود دارد که در سنسورهای دما متفاوت می باشند. مزیت مقاومت های اندازه گیری لایه نازک این است که اندازه آنها کوچک است و در برابر لرزش بالا مقاوم می باشند. سنسور دمای آنها نیز بسیار مطلوب می باشد. اگر محدوده دمایی آنها منتفی نباشد، طراحی استاندارد سنسور را نمایش می دهند.

مقاومت اندازه گیری لایه نازک 500+…50- درجه سانتی گراد و مقاومت های اندازه گیری سیم پیج دار 600+…200- درجه سانتی گراد می باشد. از دماسنج های سطحی برای اندازه گیری غیر تماسی دما روی سطح رگ ها و لوله ها استفاده می شود و به عنوان دماسنج مقاومتی (TR50) و یا ترموکوپل (TC50) طراحی شده اند. ترموکوپل (TC50) می تواند تا دمای بین 40- تا 1200+ درجه سانتی گراد را به طور دقیق اندازه گیری کند. هر دو نوع در برابر انفجار محافظ می باشند.

نصب دماسنج های سطحی بسیار آسان می باشد. این دماسنج ها بدون ترموول توسط یک بلوک تماس جوش داده شده یا پیچ دار که دارای پروب دما می باشد، بر روی رگ ها نصب می شوند. برای اتصال به خطوط لوله، باید از یک نوع با بند استوار و مقاوم استفاده کرد.

اتصالات فرآیند که شامل واشرهای مته سوراخ شده و پدهای جوشکاری فلزی می باشند، بیشتر در دسترس هستند. اتصالات دماسنج های سطحی را می توان با مواد عایق مخصوص برای شرایط خاص محیط، تحویل داد. انتهای کابل را می توان آماده اتصال یا با دو شاخه نصب شده (اختیاری) تحویل داد.

مقاومت اندازه گیری

ویژگی های ترانسدیوسر دما ویکا چیست؟

ترانسدیوسر دما ویکا، مبدلی برای اندازه گیری دمای دامنه ثابت در چندین برنامه می باشد. ترانسدیوسر دما، یک مبدل حرارتی حرفه ای می باشد که کار اصلی آن کنترل و بازرسی است. از ترانسدیوسر دما ویکا در قسمت های  گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع استفاده می شود. همچنین از این ترانسدیوسر می توان برای آزمایش دمای فرآیند تولید نیز استفاده کرد.

 ترانسدیوسر دما دارای مدل های مختلفی بر حسب اصل اندازه گیری می باشد. ترانسدیوسر دما توسط اشعه مادون قرمز، دمای سطح را مشخص می کند. علاوه بر این، ترانسدیوسرهای دیگری نیز وجود دارند که برای اندازه گیری دمای هوا، آن را به یک سیگنال نرمال تبدیل می کنند. ترانسدیوسر دما معمولا به یک واحد کنترل جداگانه متصل می شود.

ترانسدیوسر دما یک اندازه فیزیکی دما را به سیگنال نرمال الکتریکی تبدیل می کند که به دستگاه کنترل منتقل می شود. این واقعیت اجازه می دهد تا به حداکثر یا حداقل مقدار زنگ هشدار، روشن یا خاموش کردن دستگاه گرمایش و غیره برسید. ترانسدیوسر دما ویکا می تواند دما را در مناطق خاص ثبت کند. این ممکن است دما در اتاق های تمیز و همچنین در بخش های دیگر باشد.

برای انجام این کار، شما با یک پروب دما یا یک سنسور یکپارچه کار می کنید. دما توسط سنسورهای مقاومت اندازه گیری می شود. در اینجا کار واقعی ترانسمیتر دما شروع می شود. ترانسدیوسر دما نتایج را تبدیل می کند. آنها در یک سیگنال خروجی خطی ساطع می شوند؛ ممکن است 10-0 ولت یا 20-4 میلی آمپر باشد.

  انتخاب ترانسدیوسر همراه با طیف گسترده ای از برنامه ها می باشد. ترانسدیوسر دما ویکا، ترموکوپل، RTD، ترمیستور و دماسنج را ارائه می دهد. دامنه ترموکوپل آنها شامل ترموکوپل های چند نقطه ای، فشار زیاد، سطح، پوست لوله، سرنیزه، حلقه حلقوی، تحت باند، ترموکوپل هایی که درجه حرارت بالایی دارند و بسیاری از تنظیمات دیگر می باشد.

ویژگی های ترانسدیوسر دما ویکا چیست

ویژگی های ترانسدیوسر دما ویکا

با ترانسدیوسر دما ویکا می توان مقدار حرارتی را به هر کمیت فیزیکی مانند انرژی مکانیکی، فشار، سیگنال های الکتریکی و غیره تبدیل کرد. به عنوان مثال، اختلاف پتانسیل الکتریکی در یک ترموکوپل به دلیل اختلاف دما در پایانه های آن تولید می شود. بنابراین، ترموکوپل یک ترانسدیوسر دما می باشد.

ترانسدیوسر دما ویکا دارای ویژگی های خاصی می باشد که در اینجا به برخی از موارد آن اشاره می کنیم. یکی از ویژگی های آن این است که ورودی به آنها همیشه مقادیر گرمایی می باشد. آنها به طور کلی کمیت حرارتی را به کمیت الکتریکی تبدیل می کنند و معمولا برای اندازه گیری دما و جریان گرما استفاده می شوند.

ترانسدیوسر دما ویکا دارای طرح اساسی می باشد که در اینجا به برخی از موارد آن اشاره می کنیم. عنصر سنجش در این ترانسدیوسر، عنصری است که با تغییر دما خصوصیات آن نیز تغییر می کند. تغییر دما باعث تغییر مربوطه در خاصیت خاصی از عنصر می شود. عنصر سنجش با منبع حرارتی، تماس مستقیم دارد. این ترانسدیوسر از عنصر سنجش دما با مدارهای الکترونیکی یکپارچه به عنوان ترکیبی برای اندازه گیری دما استفاده می کند.

ترانسدیوسرهای دما معمولا به دو نوع طبقه بندی می شوند. نوع اول، دستگاه سنسور دما همراه با تماس می باشد.  در این نوع ترانسدیوسرها، عنصر سنجش با منبع حرارتی به طور مستقیم در تماس می باشد و گرما توسط پدیده رسانایی منتقل می شود. از طریق فرآیند رسانایی، گرما از یک ماده به ماده دیگر بدون حرکت ماده منتقل می شود.

نوع دوم، دستگاه سنسور دما بدون تماس می باشد. در این نوع، عنصر سنجش با منبع حرارتی به طور مستقیم تماس ندارد. آنها توسط پدیده همرفت، گرما را انتقال می دهند. در فرآیند همرفت، گرما توسط حرکت ماده منتقل می شود. ترانسدیوسر نوع غیر تماسی در دسته های ترمیستور، دماسنج مقاومتی، ترموکوپل و ترانسدیوسر دمای مدار یکپارچه طبقه بندی می شود.

ویژگی های ترانسدیوسر دما ویکا

مزیت ترانسدیوسر دما ویکا

ترمیستور نیز نوعی مقاومت می باشد که پایداری آن نسبت به دما متفاوت است. مقاومت با عبور جریان کوچک که مستقیم اندازه گیری شده است، اندازه گیری می شود و این جریان باعث کاهش ولتاژ روی مقاومت می شود. در دماسنج مقاومتی، مقاومت فلز در دما متفاوت است و از این خاصیت فلز برای اندازه گیری دما استفاده می شود.

پلاتین، به عنوان عنصر سنجش در دماسنج مقاومتی استفاده می شود و از این رو می تواند دمای اطراف را اندازه گیری کند. ترموکوپل، دما را به انرژی الکتریکی در نقطه تماس تبدیل می کند. این کار بر این اصل انجام می شود که فلزات ضریب دمایی متفاوتی دارند و هنگامی که این دو فلز به یکدیگر متصل می شوند، ولتاژ القا می کند و این ولتاژ به طور مستقیم با دما متناسب می باشد.

ترانسدیوسر دمای مدار یکپارچه (IC) از ترکیب عنصر سنجش دما و یک مدار الکترونیکی برای اندازه گیری دما استفاده می کند. یکی از خصوصیات این ترانسدیوسر دما این است که دارای یک ویژگی خطی می باشد. دامنه عملکرد این ترانسدیوسر بسیار کمتر است و بین 0 تا 200 درجه سانتی گراد می باشد که یکی از مهم ترین معایب آن است.

ترانسدیوسر دما با سیستم های هشدار یکپارچه دارای محبوبیت خاصی می باشد. مزیت آن این است که به مقادیر تعریف شده از انتشار سیگنال می رسد و بنابراین در صورت وجود نوسانات به شما هشدار می دهد. برای شما به عنوان کاربر، این بدان معنی است که می توانید در مدت زمان کوتاهی سریع پاسخ دهید و این باعث می شود که کیفیت کالاها حفظ شود.

ترانسدیوسر دما دارای ویژگی های متنوعی می باشد. اگر فقط قصد دارید سانتی گراد را تبدیل کنید و سپس به پردازش بیشتر این داده ها بپردازید، به ابزارهایی با ویژگی های جزئیات کمتر از اندازه گیری های مورد نیاز از نظر آزمایش کیفیت طولانی مدت نیاز دارید. بسیاری از ترانسدیوسرها، دو خروجی آنالوگ دارند که امکان تبدیل دما و رطوبت را فراهم می کنند.

تجهیزات مفید برای ترانسدیوسر دما شامل ویژگی های دقت اندازه گیری بالا، سیستم هشدار دهنده و اندازه گیری های اضافی مانند رطوبت می باشند. ترانسدیوسر دما ویکا دارای مزیت هایی می باشد که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم. این ترانسدیوسر از خود نیرو می گیرد.

همچنین ترانسدیوسر دما ویکا بسیار ساده و در عین حال قوی می باشد. ارزان و کم خرج می باشد. دارای دقت اندازه گیری بسیار بالایی می باشد. دارای انواع متنوعی از اشکال فیزیکی و همچنین دامنه وسیع دما نیز می باشد. به طور کلی، ترانسدیوسر دما یک وسیله الکتریکی می باشد که معمولا دمای هوا را به طور خودکار کنترل می کند.

کار اصلی ترانسدیوسر دما، اندازه گیری دمای هوا می باشد. همچنین ترانسدیوسر دما پس از پردازش اطلاعات، آنها را به شکل قابل خواندن به منبع تغذیه برای بخش مکانیکی سیستم، انتقال می دهد. از ترانسدیوسر دما در صنعت فولاد نیز استفاده می شود زیرا دما را در تمام مراحل ساخت فولاد کنترل می کند. همچنین برای آزمایش نمونه اولیه دستگاه های الکتریکی و مکانیکی نیز استفاده می شود.

مزیت ترانسدیوسر دما ویکا
فهرست